Dnia 23 lutego 2024 r. miało miejsce historyczne wydarzenie, jakim było przekazanie zabytkowego pozytywu szkatulnego z klasztoru oo. Augustianów w Krakowie do Rektorat pw. Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Starym Mieście.
Instrument, zbudowany najprawdopodobniej w I ćwierci XVII w., został zapewne przeniesiony do kościoła pw. Bożego Miłosierdzia po potopie szwedzkim z katedry wawelskiej, której prebendę stanowiła rzeczona świątynia.
Wart szczególnego podkreślenia jest hipotetyczny związek pozytywu z osobą ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, wybitnego kompozytora i kapelmistrza, który mógł grywać na opisywanym instrumencie, pełniąc w kościele pw. Bożego Miłosierdzia funkcję prepozyta i penitencjarza.
W 1939 r., wobec planów utworzenia Muzeum Archidiecezjalnego, pozytyw został przeniesiony jako eksponat najpierw na Wawel, a następnie do klasztoru oo. Augustianów w Krakowie. Placówka muzealna nie została wówczas zorganizowana, a instrument pozostał w klasztorze jako depozyt. W latach 1977-1978 został odrestaurowany i częściowo zrekonstruowany przez Pracownię Konserwacji Organów Zabytkowych z Krakowa.
W 2023 r. rektor kościoła pw. Bożego Miłosierdzia ks. kan. Paweł Ochocki we współpracy z Archidiecezjalną Komisją Muzyki Kościelnej w Krakowie podjął starania zmierzające do przekazania obiektu na dawne miejsce. Działania te zostały uwieńczone sukcesem dzięki życzliwości, jaką wykazali Ojcowie Augustianie, w szczególności Ojciec Prowincjał oraz o. Krzysztof Marek Donaj, przełożony klasztoru krakowskiego.
Fakt, iż pozytyw po 85 latach powrócił do kościoła pw. Bożego Miłosierdzia, znakomicie wpisuje się w przypadającą w tym roku 290. rocznicę śmierci ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Warto także nadmienić, że instrument ten można śmiało zaliczyć w poczet najstarszych organów zachowanych na terenie Krakowa.
(autor: P. Matoga, Komisja Muzyki Kościelnej Archidiecezji Krakowskiej)